فقدان مطالعه در بین مدیران فرهنگی ضربه اصلی به فرهنگ و هنر است/ مطالعه برای هنرمند ضروری است

مطالعه و کتاب خوانی یک امر حیاتی است! در دنیای متغیر قرن ۲۱ که هر روز در زمینه های علمی، هنری، سیاسی و اقتصادی و … یک اتفاق تازه می افتد و خط جدیدی به راه می افتد کتاب و مطالعه جایگاه ویژه ای دارد و دیگر مثل سابق کار افراد منحصر به فرد نیست. هر کسی در هر شغل و مقامی لازم است به طور مرتب مقداری از وقت خود را به مطالعه و مطالب اختصاص دهد، چه این مطالب از روزنامه یا مجلات یا کتاب های گوناگون باشد.

در این میان ضروری است مدیران فرهنگی و هنرمندانی که مبادرت به تولید آثار فرهنگی و هنری می کنند و مردم از روی آثار آن ها الگوبرداری می کنند سطح مطالعه بیشتری از عامه مردم داشته باشند و به اصطلاح یک گام جلوتر از سایرین حرکت کنند! قطعاً هنرمندی که با مطالعه و کتاب خوانی مأنوس باشد می تواند اثر فرهنگی ماندگارتر و پویاتر از خود به جای بگذارند و میراث فرهنگی و گنجینه های معارف و دستاوردهای عالمان و فرهیختگان خود را به نسل های دیگر منتقل کند. برای رسیدن به هدف عادت به کتاب خوانی و بسترسازی فرهنگی برای آن، یک برنامه ریزی صحیح و منطقی لازم است که با ارائه راهکارها، فرهنگ کتاب خوانی را در جامعه ایرانی عملی ساخته و به تداوم این فرهنگ در جامعه بینجامد.

طی سال های اخیر اما به دلیل حضور نامرتبط با حوزه فرهنگ و هنر در این عرصه ما همواره شاهد افول و نزول جدی مطالعه و کتاب خوانی در سطح کشور بوده ایم و آنقدر بی توجهی به این حوزه بسیار بوده که دیگر قشر فرهیخته و هنرمند کشور نیز هیچ رغبتی برای مطالعه و کتاب خوانی و علم آموزی و تحقیق و پژوهش از خود نشان ندادند و همین امر باعث افت کیفی و عمقی اغلب آثار سینمایی و تلویزیونی ما و همینطور نزول سطح سلیقه مردم شده است.

حضور مدیران کم خرد و بی دانش در سینمای ایران و جشنواره های ریز و درشت آن نیز یکی از دغدغه های اصلی سینماگران شده است!؛ در همین رابطه ۶ تن از سینماگران آقایان: سیامک شایقی، حسین گیتی، ابراهیم فروزش، عباس غزالی، خسرو سینایی و افشین شرکت با ما گفتگو کردند که ماحصل این گفتگوها برای اطلاع بیشتر مخاطبان گرامی در ذیل نقل شده است.

Sending
User Review
0 (0 votes)
2018-05-13T09:50:20+00:00

درج دیدگاه