جایزه دستاورد سینمایی‌ «پالم‌اسپرینگز» به مریل استریپ می‌ رسد

مریل استریپ،بازیگر سرشناس آمریکایی و رکورددار نامزدی جایزه اسکار در بیست‌وپنجمین جشنواره فیلم پالم‌اسپرینگز جایزه دستاورد سینمایی‌ دریافت می‌کند.

بنابر گزارش سینماباکس به نقل از ایسنا، مریل استریپ که امسال با فیلم «August: Osage County» از شانس‌های دریافت مجدد جایزه اسکار بهترین بازیگری محسوب می‌شود، جایزه دستاورد هنری جشنواره فیلم «پالم اسپرینگز» را روز چهارم ژانویه ۲۰۱۴ دریافت خواهد کرد.

هارولد ماتزنر، رییس جشنواره پالم‌اسپرینگز در این‌باره گفت: نقش آفرینی استریپ در این فیلم در نقش «ویولت وستون» بار دیگر او را به عنوان یکی از نامردهای اسکار مطرح کرده است و این نقش نیز در فهرست شخصیت‌های ماندگاری که او آنها را ایفا کرده ثبت خواهد شد.
مریل استریپ به عنوان یکی از بزرگترین بارزیگران زن تاریخ سینما با ۱۷بار نامزدی جایزه اسکار از این لحاظ رکورددار تاریخ سینما محسوب می‌شود. وی سه‌بار در سال‌های ۱۹۸۰ برای «کرامر علیه کرامر»، ۱۹۸۳ برای «انتخاب صوفی» و ۲۰۱۲ برای «بانوی آهنین» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگری شده است.

استریپ» در سال ۲۰۰۳ برای فیلم «ساعت‌ها» جایزه خرس نقره‌ای جشنواره برلین را گرفت، در سال ۱۹۸۹ با فیلم «فرشتگان جهنمی» جایزه بهترین بازیگر زن را از کن دریافت کرد، در سال ۱۹۸۲ بهترین بازیگر زن جوایز بافتا شد و در سال ۱۹۹۹ جایزه دوربین برلیناله را کسب کرد.

وی در سال ۲۰۰۳ جایزه افتخاری سزار فرانسه را گرفت. دو بار جایزه بهترین بازیگر زن را از اسکار سینمای ایتالیا دریافت کرده است، هفت ‌بار بهترین بازیگر جوایز گلدن گلوب انتخاب شده است و از جشنواره‌های رم و سن‌سباستین جایزه یک عمر دستاورد سینمایی دریافت کرده است.

وی در سال ۱۹۷۶ برای بازی در نمایش «۲۷ واگن پنبه» اثر تنسی ویلیامز نامزد دریافت جایزه تونی شد. آغاز فعالیت او در تلویزیون با ایفای نقش همسر یک بازیکن هاکی در مجموعه «مرگبارترین فصل» در سال ۱۹۷۷ رقم خورد.

در همان سال با بازی در فیلم «جولیا» به کارگردانی «فرد زینه‌مان» اولین تجربه سینمایی خود را به‌دست آورد.

استریپ در دوران جنگ جهانی دوم با بازی در نقش اینگا (یک زن ثروتمند آلمانی که تلاش می‌کند شوهر یهودی‌اش را از بازداشتگاه اسرای نازی‌ها نجات دهد) در مجموعه «کشتار همگانی» (۱۹۷۸) برنده جایزه امی بهترین بازیگری شد.

مریل استریپ بازی در فیلم «شکارچی گوزن» (۱۹۷۸) اولین نامزدی اسکار را تجربه کرد و با بازی در «کرامر علیه کرامر» (۱۹۷۹) اولین اسکار بازیگری را گرفت.

پیشرفت او در عرصه بازیگری آنقدر سریع بود که با ایفای نقش یک بازمانده آسیب‌دیده اردوگاه لهستانی در فیلم «انتخاب سوفی» (۱۹۸۲) اسکار بهترین بازیگری را برای دومین‌بار دریافت کرد.

وی با درخشش در فیلم‌های «سیلک وود» (۱۹۸۳)، «از اعماق آفریقا» (۱۹۸۵) و «فریادی از دل تاریکی» (۱۹۸۸) و «آیرون وید» (۱۹۸۷) در مدت پنج سال، چهاربار نامزد اسکار شد.

استریپ دهه ۹۰ را با درخشش در نقش سوزان ویل آغاز کرد و نهمین نامزدی اسکار را به کارنامه‌اش افزود. نامزدی استریپ در جوایز اسکار با فیلم‌های «اقتباس» (۲۰۰۲) و «شیطان پرادا می‌پوشد» (۲۰۰۶) ادامه یافت و با فیلم «تردید» (۲۰۰۸) به افتخار رکورد کسب پانزدهمین نامزدی اسکار رسید.

Sending
User Review
0 (0 votes)
2016-04-21T11:55:41+00:00

درج دیدگاه