بررسی دو برند با استراتژی هدف‌محور

Danone برندی است با یک ماموریت: سلامتی برای تمام مردم (تا آن جا که ممکن است) از طریق غذا. فعالیت‌های ارتباطی برند نیز روی مزایای سلامتی متمرکز شده است (کمپین «مثل یک قهرمان غذا بخور» در انگلستان یا بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبال کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله «جام ملت‌های Danone»). در عین حال Danone برای رسیدن به محصولات سالم‌تر مواد تشکیل‌دهنده و فرمول آن‌ها را به طور دائم تغییر می‌دهد. با این حال در مقایسه با بسیاری از شرکت‌های دیگر که تنها در مورد سلامتی پیام‌رسانی می‌کنند، Danone یک گام جلوتر ایستاده است.

بررسی دو برند با استراتژی هدف‌محور

Danone سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ را به بازتعریف کارنامه‌ی محصولاتش پرداخت تا با ماموریتش هم‌خوانی داشته باشند. برند تمام کسب و کارهایی را که به سلامتی منجر نمی‌شد، تعطیل کرد؛ حتی اگر سودآور بودند (مثل بیسکویت، گوشت، پنیر، سوس و …) و فقط آن‌هایی را نگه داشت که با سلامتی مرتبط بودند.
اهداف Danone در مورد پایداری محیط زیست به همان اندازه‌ی اهداف کاری‌اش اهمیت دارند و برند واقعا می‌خواهد دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند. تغییر عادت‌های مردم به عادت‌های سالم‌تر از دیگر اهداف Danone است.

بررسی دو برند با استراتژی هدف‌محور

Pearson؛ تمرکز بر آموزش
Pearson بارها خود را از نو ساخته است. برند کار خود را به عنوان یک شرکت ساختمانی آغاز کرد و در دوران عمر خود مالک موزه‌ی مادام توسو، باغ وحش چسینگتن، یک شرکت مخابراتی، چند شرکت تولید تلویزیونی، Financial Times، Economist، انتشارات Longman و Penguin بوده یا این که در آن‌ها سهم داشته است. تنها نقطه‌ی مشترکی که بین تمام این شرکت‌ها بوده، این است که Pearson بدون توجه به سودده بودن‌شان، تمامشان را فروخته است.

بررسی دو برند با استراتژی هدف‌محور

اکنون هدف Pearson، بهبود زندگی مردم از طریق آموزش است و پول و زمانش را صرف محصولات و کسب و کارهایی می‌کند که ارزش آموزشی داشته باشند و بتوانند کارایی خود را ثابت کنند. مثلا چند وقتی است که چند مدرسه‌ی زنجیره‌ای آموزش زبان انگلیسی و چند شرکت آموزش دیجیتال را خریده است. Pearson همچنین منابع مالی‌ قابل توجهی را روی پروژه‌ی سوادآموزی سرمایه‌گذاری کرده است؛ برنامه‌ای جاه‌طلبانه که می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ بی‌سوادی را ریشه‌کن کند. برند توانست جایزه‌ی بزرگ جشنواره‌ی کن را به خاطر کمپین یکپارچه‌ی «الفبای بی‌سوادی» از آن خود کند.

Sending
User Review
0 (0 votes)
2018-01-06T14:18:30+00:00

درج دیدگاه